SSTT… OKUYORUZ !

Okulda, iş yerinde ve başka yerlerde herkesin aynı anda elindeki işi bıraktığını, bilgisayarını ve cep telefonunu kapattığını yani hem bireysel hem de ortak bir mola verdiğini hayal edin. Verilen bu mola, saygı duruşunda bulunmak, üzücü bir olayı anmak, dua etmek, meditasyon yapmak için mi? Hayır. Sessiz bir ortamda herkesin çantasından bir kitap çıkarıp kendini bir serüvene bırakması için.

Bu fikir Ankara’da, Türkiye’de bir lisede ortaya çıktı. Bu kurumda 2001’den beri (öğrenciler, öğretmenler, çalışanlar ve idareciler) her gün aynı saate işlerine ara verip kendi seçtikleri bir kitabı 15 dakika boyunca okuyor. Sonrasında isteyenler hiyerarşiden uzak bir şekilde görüş alışverişinde, öneride, paylaşımda bulunabiliyor ve kendi beğeni ve fikirlerini özgürce ifade edebiliyor. Bu okuma zamanı hem öğrenciler hem yetişkinler için yararlı oluyor: öğrenme, eleştirel düşünme becerilerini güçlendiriyor, öğrenci-öğretmen bağını kuvvetlendiriyor, özgüven veriyor, gerginliği azaltıyor, otokontrol sağlıyor vb… Pedagojik yararlarının ötesinde bu okuma eylemi, insanlara bilgiyi artıran, olgunlaştıran ve özgürleştiren, yeni bir canlılık veriyor.

Silence, on lit! (Şştt…Okuyoruz!) Derneği, okuma eyleminin yararları düşünülerek kurulmuştur. Genel olarak kitabın ve okumanın yaygınlaştırılmasının ötesinde, okumayı herkesle aynı anda yaparak okuma eylemini yoğun ve verimli hale getirmektir.

Silence, on lit ! (Şştt…Okuyoruz!) Derneğinin üyeleri, öncelikle iyi alışkanlıkları kazandığımız yer olan okullarda ve aynı zamanda başka yerlerde özellikle çalışma alanlarımızı güzelleştirmesi için iş hayatında okuma eylemini yaygınlaştırmayı istemektedir. Dernek üyeleri, okumanın gerekli ve yararlı bir eylem olduğuna ve bir arada yaşamayı yeniden öğrenebilmemiz için sessizliğe, sakinliğe ve paylaşıma her zamankinden fazla ihtiyacımız olduğuna ve bunun da kitapla mümkün olacağına inanmaktadır.

PDF’i indir